DENKLIK

Makedonya'da Üniversite Denklik

Makedonya'da Üniversite Denklik, Yükseköğrenimize başlamadan evvel YÖK ile görüşüp gideceğiniz kurum hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Gideceğiniz üniversitesi Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınmıyorsa, bitirdiğiniz zaman herhangi bir diploma denkliği başvurusu yapma hakkınız olmuyor, bu da okumuş olduğunuz yılların boşuna gideceği anlamına gelir. Herşeye rağmen gideceğiniz üniversiteyi bizzat YÖK’e sormanız gerekir. YÖK, yurtdışında üniversite eğitimi veren kurumları her yıl belirli kriterlere göre incelemekte ve bazı üniversiteleri tanırken bazılarını tanımamaktadır. Yurtdışında bir üniversiteye öğrenim görmek üzere gitmeden önce mutlaka üniversitenin YÖK tanınırlığı doğrudan YÖK’e sorularak öğrenilmelidir. YÖK denkliğini sorgulamak için doğrudan dilekçe ile YÖK’e doğrudan müraacaat edebilirsiniz. Makedonya'da Üniversite Denklik Sorgulaması Daha kolay bir yolu ise YÖK Denklik Sorgulama Formunu kullanmaktır. Yapmış olduğunuz sorgulamalara genellikle aynı gün cevap verilmektedir.

Makedonya'da Üniversite, İlk olarak Avrupa-College Struga ile eğitim hayatına başlamıştır.

Daha sonra öğretim ve araştırma gelişimine katkı sağlayacak, modern dünyanın akışına ayak uyduracak bir yüksek öğretim kurumu misyonu ile üniversitenin temelleri atıldı.Üniversitenin vizyonu, kaliteli kadro ile kaliteli eğitim vermektir.Çok sayıda yerli ve yabancı kurumların desteğini almaktadır.Bu kurumların arasında İngiliz Üniversitesi ‘Kensington College’, Amerikan Üniversitesi ‘American Heritage Üniversitesi’, London College’ London City College’ de bulunmaktadır. 2007/2008 eğitim-öğretim yılında üç fakülte ile Avrupa-Koleji olarak başladı.2008 yılında Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından akreditasyon aldıktan sonra adını ‘Struga International University’ olarak değiştirmiştir.

Uluslararası Makedonya'da Üniversite 26.02.2008 Tarihinde Makedonya Cumhuriyeti Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir.

Uluslararası Makedonya'da Üniversite aşağıdaki fakülteler için akreditasyon aldı:

Siyasal Bilgiler Fakültesi
İktisadi Bilimler Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Bilgi Teknolojisi Fakültesi

Makedonya'da Üniversite Bölümleri

Hukuk
Mimarlık
Ekonomi ve İş
Pazarlama ve Finans Yönetimi
Dedektiflik ve Kriminoloji
Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler
Bilgisayar Bilimleri

Makedonya'da Üniversite Taban Puanları

Struga üniversitesi kayıt için herhangi bir puan uygulaması yoktur. Lise mezunu olan herkes kayıt olabilir.

Makedonya'da Üniversite Denklik

Kategori: Haberler.